Slovo hoax nám označuje veliké, snad gigantické, množství zpráv a faktů, které jsou buďto těžko až nemožně ověřitelné po různé klamavé zprávy, mystifikace, lži, výmysly a žertovné vtípky, které někteří lidé vzali až příliš vážně. Tato rodinka, která se na nás chrlí snad každým dnem z nějaké sociální sítě, je asi ten největší problém, se kterým se dnes můžeme setkat. Nejde jen o to, že lidé, kteří si myslí, že něco není úplně tak, jak to vypadá, těmto teoriím a výmyslům věří, ale o ni je i dobrovolně šíří. A tak se hoax, který začal jako výplod fantazie nějakého pomatence, dostane například do podvědomí miliónů lidí, kteří tomu věří, protože je to něco, co z „tradičních“ medií nevykoukáte!
Proč se vlastně lidé ženou za těmito HOAXY?
Je to jednoduché, lidé byli odjakživa přitahování tajemnem a velkou neznámou, pokaždé, když si něco nedokázali vysvětlit, spoléhali na tajemné síly a spiknutí, protože přeci tak to je. I dnes lidé, kteří se nacházejí v obtížných situacích, řeší spory nebo jenom koukají kolem sebe, tak se občas najdou v momentu, kdy vlastně neví, co si mají myslet. „Jak to může být?“ ptají se sami sebe. Šíření hoaxů, hlavně tedy díky sociálním sítím, se stalo takovým koníčkem, každý totiž rád poučuje ostatní a různá tlačítka „sdílet“ nám umožňují náš pohled na svět nebo alespoň jeho zkreslenou verzi, projektovat na obrazovkách všech přátel a rodinných příslušníků. Často je nezastaví ani úplná izolace.
Kdo vypouští HOAXY do sítě?
Kromě pomatenců a trochu lehce smýšlejících lidí, kteří uvěří doslova čemukoliv, hlavně, když to nebude od tradičních médií a zpravodajů, jsou to většinou lidé, kteří jsou placeni, aby takové hoaxy šířili. Kým? Kdo ví, radši ani nevědět.
Ale třeba mají pravdu…třeba jsou za tím opravdu ti reptiliáni! Já si říkal, že ten nový papež je nějaký divný.