První kroky jsou naprosto jednoduché, tedy v základě. Pak už je to ovšem o znalostech, a to už je čistě na vás.
Krok první, najít si myslivecké sdružení, která vám zajistí praxi. Toto sdružení by vám mělo zajistit i lektora, tedy učitele, někde zvaného patron, co se do vás bude snažit natlouci veškeré znalosti lesní moudrosti.
Krok číslo dvě je podobný a může dokonce odpadnout. Musíte si totiž zajistit myslivecké sdružení které má právo pořádat zkoušky z myslivosti ze zákona. Ano toto je skutečně dáno zákonem a neradím to jakkoli obcházet. Pokud to má vámi zvolené sdružení, máte vyhráno.
Třetím krokem završíte vaši snahu papírováním, totiž vyplněním přihlášky, kterou vám dá váš mentor. Nebo prostě někdo, kdo ji má. A to je vše. Pak to začne.
Nyní totiž musíte absolvovat myslivecký kurz, a to včetně střelby. Tento kurz trvá rok a na jeho začátku byste měli obdržet takzvanou knížku adepta, kde se vám budou psát vaše výkony, zkoušky a další věci. To je u každého spolku jinak, některý pořádá výstavy a chce abyste se jich účastnil, jiný chce zase něco jiného a tenhle tamto.
Po roce učení a mučení byste měli obdržet potvrzení. Na jeho základě získáte lovecký lístek a také si na jeho základě musíte podat žádost o zbrojní průkaz. Zde jsou třeba různá pojištění, povinná i nepovinná, a o těch vás budou informovat u předání loveckého lístku na okrese. A to je vše. V podstatě. Tedy co se týče formalit.
A ještě musíte absolvovat přípravu a zkoušky k získání zbrojního průkazu.
Nebudu zde řešit otázku, zda jste se stal myslivcem, protože nestal. Na to musí být jiný, speciální kurz a zkoušky se pak dělají z více předmětů. Stal jste se lovcem. Ale zde se pojmenování myslivec vžilo a zakořenilo, tak proč ne. U nás se lovcům, kteří neměli školy a nebyli myslivci z povolání říkalo nimrod, a každý věděl oč jde.
Takže víte jen hodně stručně co vás čeká a další se dozvíte. Například jak budete chodit ve sněhu „zakrmovat“, nebo pomáhat něco lesníkům stavět a další. Mnoho úspěchů.