Do tohoto pojmu se řadí všechno zbytečné, otravné, nežádoucí a tak podobně. Patří sem jak hoaxy, tak řetězové emaily, nebo třeba jen obyčejné reklamy. Jen minulý měsíc jich přibylo na tisíce, a my se spolu na některé mrkneme. A nebudeme rozlišovat co je skutečný hoax nebo ne. Protože to bychom se mohli dohadovat celý rok.
Asi nejznámější hoax se týkal placených demonstrantů na Letné. Těchto zpráv bylo více, ale nařčené osoby toto jednoznačně vyvrátily a nikdo tuto skutečnost nepotvrdil. Prý, ale znáte to. Navíc je toto ukázka zaujatosti článku, který hoax napsal.
Poněkud smutný, až odporný byl ten o dívence s leukemií. Všichni sdíleli, aniž se do databáze poplašných zpráv podívali, a tak se tato falešná zpráva rozlétla díky sdílená do celého světa. Našemu státu se nevyhnula. To, že v něm nešlo o peníze jeho hloupost nesnižuje.
Spíše legrační byl ten o zvedání telefonu při volání z telefonního čísla kdesi v Maďarsku. V hoaxu se psalo, že jen za zvednutí vám přijde faktura, na různě vysokou částku. Což musí poznat i naprostý laik, že jde o nesmysl. Nepoznal. Šířilo se to jako lavina.
V mailech to „rozčísla“ známá firma, totiž údajný hacker, který prý zaviroval váš systém. Ale je tak hodný, že jej “odviruje” za pouhých tisíc dolarů. Horší je to v tom, že vydírá přes údajné sledování webů pro dospělé.
K vynucenému úsměvu také donutil hoax o jogurtech, které údajně nejen že nejsou zdravé, ale prý dokonce i životu nebezpečné. Zda to byl konkurenční boj, nebo závist, nebo pokus o vtip, to se neví. Faktem je to, že jogurty se jíst nepřestaly, což dokazuje, že ne všemu se věří. Ehm. Tedy pokud je nekupují lidí, kteří internet nemají.
No, snad to jako malá ukázka stačí. Tyto nesmysly se samozřejmě budou psát a tvořit dále. Takže ještě, než cokoli uděláte, navštivte databázi hoaxů. Neprohloupíte.