Musím říct, že československá scéna se v poslední době celkem zlepšila. Pořád je tu ale spousta youtuberů, které by naše děti neměly sledovat. Proto je důležitá kontrola rodičů. Kontrola toho, jestli ten youtuber, kterého náš Honzík sleduje, je pro naše dítě vhodným vzorem.
Někteří rodiče nastaví dětem rodičovský režim, který by měl blokovat videa pro děti nevhodná. Tento režim je však po většinu času nefunkční, jelikož je spousta způsobů, jak toto nastavení „občůrat.“
Nejefektivnější způsob kontroly je zajímat se o tento trend a vědět tedy kteří youtubeři jsou vhodní. To ale většina rodičů nedělá, proto se děti dívají na youtubery typu Tary, který téměř propaguje rychlou jízdu, rýžuje z dětí peníze za různý merch, tedy oblečení a různé gumičky s jeho znakem. Prodává dokonce svoje předražené figurky. Nějaké formy merche prodává snad každý youtuber, je to jedna z jeho forem výdělku, ví taky, že většina jeho fanoušků jsou právě děti, proto na ně svým obsahem směřují. Jenže. Každému z nich je jasné, že aby je sledovalo co nejvíce dětí, musí dělat něco, co děti zajímá, a to je třeba i přisprostlá mluva, propagování alkoholu, díky „drunk streams,“ tedy vysílání, kdy oblíbenci vašich potomků pijí a náramně se u toho baví, a dokonce propagují nezákonnou činnost.
Nejsou, díky bohu, všichni takoví. Někteří se snaží mít kvalitní obsah, kdy lidi seznamují s krásami cizích krajin, politickou situací v Česku nebo třeba dělají videa, která jsou naučná a pomáhají dětem ve škole, třeba s angličtinou.
Proto je důležité vyznat se v tom, kdo je kdo a koho by mělo a nemělo dítě sledovat. Jestli vás to vůbec nezajímá a ani se v Youtube nevyznáte, nebojte, existují různá fóra a dokonce kurzy, ty vám pomohou se v tomto světě orientovat a také vám pomohou s tím, koho je vhodné sledovat. Za sebe doporučuju třeba Kovyho.